DEKORASYONDA RENK UYUMUNUN ÖNEMİ


Birbirinden güzel mobilyalar seçerek özenle döşediğiniz bir mekanda sizi rahatsız eden bir şeyler olabilir. Bazen bunun nedenini ilk baktığınızda anlayabilirsiniz ve tekrar tekrar bakmanız gerekir. Aslında her şey oldukça şık ve kaliteli iken size dekorasyonda bu rahatsızlığı veren renk uyumsuzluğudur. Dekorasyonda uyumlu renkler mobilya seçimi kadar önemlidir. Çünkü doğru renkler bir araya geldiğinde tahmin ettiğinizden çok daha harika sonuçlar yaratabilir. Uyumsuz renklerin ortaya çıkardığı hava sizi rahatsız eder, baş döndürücü ve yorucu olabilir. İdeal renklerin seçimi için küçük bilgiler ve püf noktalar yeterli olacağı gibi inceleyeceğiniz örnek tasarımlar size doğru kombinasyonlar için faydalı olacaktır.

İdeal renk dağılımı için denge önemlidir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken, renklerde etkili bir dağılım belirlemektir. Çoğu mimarın önerisi oda için 3 renk belirlemek, bu renklerden ikisi birbirine yakın olmalı, diğeri ise zıt renklerden seçilmeli şeklindedir. Ana mobilyaları iki ana renk olarak belirleyebilir ve mekanın genelinde bir denge yakalayabilirsiniz. Bunun yanında zıt renkte bir aksesuar seçerek hem mekan için bir odak noktası yaratabilir hem de cesur bir yaklaşım ortaya koyabilirsiniz.

Biraz da başarılı mekanlar için renkleri nasıl kullanabileceğinizden bahsedelim.

Canlı ve parlak renkler ile kullanabileceğiniz aydınlatmalar son derece harika mekanlar yaratmanızı sağlayabilir. Monokromatik renkler dediğimiz parlak ve canlı renk tonları, odada kullanıldığında odak noktası haline gelecektir. Sade ve yalın bir odada özellikle dikkat çekmek istediğiniz nokta olursa bu tarz bir renk ile hareket verebilirsiniz.

Bir diğer ipucu ise beyaz fon kullanmaktır. Dekorasyonda fon tanımı, tavan, zemin, duvar ve bazen ana mobilyaları da kapsayan temel renk için kullanılır. Eğer dekorunuzda tavan, zemin ve duvarlarınız beyazsa tasarımınız beyaz fon üzerine şekillenecek demektir.

Desenler ve renkleri bir arada kullanarak da güzel bir görsel sağlayabilirsiniz. Desenli mobilyalarla bir dekorasyon anlayışı yaratmak her zaman daha zordur ancak desenleri sakinleştirmek için renklere büyük iş düşmektedir. Bunun için desenlerde bulunan kontur veya bordür renklerini tercih etmeli, bu renklerde seçilen aksesuarlar ile görsel bir geçiş sağlamalısınız.

Pastel renkler ise ferah ve huzurlu bir mekan için kurtarıcı renklerdendir. Özellikle yatak odaları, dinlenme odaları veya çalışma odalarında dinlendirici etkisiyle soft bir atmosfer yaratmaktadır.

Ayrıca benim favorim koyu tonlar diyenlerdenseniz baskın ve karakterli duruşlarıyla koyu renkler, yaşam alanlarında güçlü bir ihtişam yaratmaktadır. Ancak koyu renklerin neden olacağı karanlığı engellemek adına koyu renkleri canlandırmak için kırmızı, mor gibi güçlü renkleri tercih edebilirsiniz. Ben siyahı çok seviyorum diyenler için ise siyah ana tonunuzsa, bu dominant rengi daha çok büyük alanlarda kullanmalısınız.

Genel

dekorasyondekorasyonda renk uyumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.