MOBİLYA TEMİZLİĞİNİN PÜF NOKTALARI


Dekorasyonumuzun vazgeçilmez parçası mobilyalar her ne kadar dayanıklı ve kaliteli olsalar da nasıl temizlenmesi gerektiği konusu çok önemlidir. Temizliğin doğru yapılması mobilyanın uzun ömürlü kullanımında önemli bir rol oynamaktadır. Eğer temizlik doğru yapılmaz ise mobilya zamanla yıpranmaya başlayacaktır.

Mobilyaları temizleme şekli üründe kullanılan malzemeye göre değişiklik göstermektedir. O nedenle sizlerle kategorilere ayırarak paylaşacağız.

Öncelikle ahşap mobilya temizliği için ahşap mobilyaları lake ve kaplama olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Lake Mobilyanın temizliğinde biraz daha dikkat olmak gerekmektedir. Lam kaplamaya göre bu mobilyalar daha zarif durmaktadır ancak daha hassastırlar. Özellikle parlak yüzey yapısı oldukça narin çizilmeye elverişlidir. Temizlikte kullanacağınız bez muhakkak pürüzsüz ayrıca pamuksu olmalıdır. Lake boyanın atmaması ve solmaması için kimyasal temizlik malzemesi kullanılması uygun olmamaktadır. Temizliği saf temiz su ile yapabilirsiniz ancak asla nemli ve ıslak bırakmayınız aksi takdirde boya yüzeyinde baloncuklar oluşabilmektedir.

Suntalam ve mdflam kaplama mobilyaların temizliğine bakalım. Mobilya malzemesi lam kaplama ise sunta ya da mdf olması önemli değildir çünkü suntalam ve mdflam yüzeyi aynı malzemeden imal edilmektedir. Lam kaplamaların kenarları PVC yapıştırmadır. Normalde lam malzeme üzerinde su kalsa dahi bir problem olmaz ancak pvc kenarlarından giren su sızıntısı malzemenin şişmesine ve zamanla çürümesine neden olacaktır. O nedenle suntalam ve mdflam mobilyaların temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta mutlaka pvc yapıştırma kısmında ıslaklığın kalmadığından emin olmaktır.

Lam mobilyalarda normal lam kaplama ve high gloss lam kaplama şeklinde ikiye ayrılmaktadır.

High Gloss Lam malzemenin temizliğinde kullanılacak bez pürüzsüz ve temiz olmalıdır. Bu malzemenin temizliği için herhangi bir temizlik kimyası kullanmanız gerekmez. Sadece saf temiz su ve pürüzsüz bir bez ile temizliği yapılabilir. Normal lam malzemenin temizliğinde ise bezin pürüzsüz yüzeye sahip olması çok önemli değildir çünkü çizilmeye karşı mukavemetlidir. Lam malzeme genelde şekli itibariyle kabarmalı ve desenli olacağı için temizlik saf sulu bir bezle olur ancak zamanla kararma oluşabilir. İşte bu kararmaların giderilmesi için su dolu kovanın içine az miktar kullanılan cif ile kararmaların önüne geçebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken temizlik sonunda kuru bir bezle mobilyanın tamamen nemli yer kalmayacak şekilde silinmesidir.

Mermer yüzeyleri temizlemek için temiz ve yumuşak bir beze biraz sıvı deterjan uygulayıp mermer yüzeylerinizdeki hafif lekeleri giderebilirsiniz. Daha ağır olan lekeleri temizlemek için ise diş macunu ile silebilir daha sonra durulama yapabilirsiniz.

Son olarak sandalye ve koltukların kumaşının temizlenmesinden bahsedelim. Sandalye ve koltukların kumaşının temizlenmesinde kumaş dokusuna zarar verebilecek çamaşır suyu ve deterjan gibi kimyasal temizlik malzemeleri, halı yıkama makinesi, sert fırça gibi araçlar kullanılmamalıdır. Silme işlemi kumaşın dokuma yönüne doğru yapılmalıdır.

GenelMobilya

kumaş temizliğimdflam temizliğimermer yüzey temizliğimobilya temizliğisuntalam mobilya temizliğiuzun ömürlü mobilyalar için

5 Yorumlar

  • We came across a cool site that you simply may possibly enjoy. Take a look if you want. Shirlee Neale Sylvie

  • Appreciating the commitment you put into your blog and in depth information you offer. Druci Marmaduke Geoffry

  • I have been reading out a few of your posts and i must say clever stuff. I will surely bookmark your website. Phyllys Lee Garratt

  • Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up and also the rest of the website is really good. Roby Mick Osbert

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.